Szacowany czas czytania: 4 minuty
Czy zdarzyło Ci się zobaczyć robota pakującego przesyłki podczas wykonywania swojej pracy? Filmy przedstawiające roboty pakujące produkty do odpowiednich pudełek można zobaczyć w serwisach takich jak LinkedIn i YouTube, a także na żywo podczas targów branżowych. Być może od dawna jawi Ci się wizja automatyzacji procesu pakowania oraz kontrolowania go za pomocą robotów pakujących. A może stale poszukujesz innowacyjnych rozwiązań, które usprawnią procesy pakowania, zarazem ograniczając ilość odpadów. Brzmi znajomo?
W tym wpisie na blogu przyjrzymy się bliżej temu, jak wygląda pakowanie pudełek o odpowiednich rozmiarach za pomocą robotów, a także jakie specjalne funkcje należy wziąć pod uwagę, aby stworzyć najlepsze środowisko podnoszenia i kompletacji. Co oznacza połączenie precyzji z szybkością i wydajnością w procesie pakowania? Właśnie tej kwestii poświęcony jest ten artykuł.
Systemy automatyzacji umożliwiają optymalizację procesu pakowania dzięki zaawansowanej technologii i precyzji poprzez płynne dostosowanie do różnych wymiarów produktów. Mogą one zapewnić, że każda paczka będzie idealnie dopasowana, eliminując odpad i maksymalizując wydajność – od małych artykułów po duże produkty. Ta synergia dopasowanych opakowań i automatyzacji wprowadza rewolucję w dziedzinie logistyki, zwiększając szybkość i dokładność oraz przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju we wszystkich branżach. Nie tylko usprawnia to procesy firm, lecz także stanowi krok ku przyszłości, w której dostosowanie i automatyzacja idą ramię w ramię. Opakowania odpowiedniej wielkości i roboty to przyszłość. Dawno minęły czasy uniwersalnych rozwiązań; dziś precyzja i wydajność mają kluczowe znaczenie.
Tym, co odróżnia Packsize od tradycyjnych metod pakowania, jest płynna integracja automatyzacji i dostosowania. Dzięki Packsize firmy mogą odejść od ręcznego wybierania i adaptowania pudełek do produktów na rzecz inteligentnych algorytmów, które analizują wymiary każdego produktu i obliczają optymalny rozmiar opakowania z wysoką precyzją i szybkością dzięki oprogramowaniu i robotom. Co w tym jest najważniejsze? Skupiamy się zawsze na pudełkach o odpowiednich rozmiarach. Packsize to ekspert w zakresie rozwiązań Right-Sized Packaging On Demand®. Z powodzeniem wdrażamy te rozwiązania od ponad 20 lat i zadbaliśmy o to, aby można je było łatwo łączyć z innymi technologiami.
Oprócz wspomnianego już potencjału optymalizacji większość firm zaoszczędzi również na kosztach transportu i wysyłki. Oprogramowanie analizuje wymiary produktów z najwyższą dokładnością, aby wyprodukować jak najmniejsze pudełko, a następnie tworzy odpowiednie schematy pakowania dla produktów i zamówień. Roboty pakują te pudełka w dokładnie określonej kolejności w ramach schematu pakowania za pomocą specjalnie zaprojektowanych chwytaków, dopasowanych do produktów – umożliwia to idealne dopasowanie do każdego produktu.
Poniższe cele optymalizacji mogą się wzajemnie uzupełniać oraz stanowić dla siebie wyzwanie podczas pakowania kartonów o różnych rozmiarach.
Mówiąc prościej, opracowanie najlepszych rozwiązań opakowań dostosowanych do indywidualnych wymagań wymaga specjalistycznej wiedzy: eksperci współpracują się ze sobą, aby określić czynniki wpływające na poprawę jakości, wydajności i dostępności opakowań. Zaawansowane oprogramowanie tworzy schemat pakowania w oparciu o wiedzę ekspertów w dziedzinie oprogramowania, którzy pracują nad tym zagadnieniem od lat.
Ostatecznie wszystko zależy od procesu danego klienta oraz, między innymi, wyników eksperymentów z różnymi czynnikami mającymi wpływ na kubaturę opakowania. Mogą to być:
Na łańcuch tolerancji odstępu wpływają następujące czynniki: jakość tektury falistej, produkcja pudełek, umiejscowienie elementów i wstępnie zapakowane produkty. Wpływy te można optymalizować jedynie w ujęciu całościowym. Packsize monitoruje zatem cały proces, co jest również jednym z powodów, dla których firma zatrudnia ekspertów z różnych dziedzin – Packsize chce skupić się na kliencie i jego procesach pakowania. Mechanizmy obliczania kubatury opakowań zostały już opracowane przez inne firmy i można je z łatwością zintegrować z całym rozwiązaniem.
Porozmawiajmy teraz o praktycznym wdrożeniu rozwiązania On-Demand Packaging. W marcu 2024 r. do firmy VEGA Grieshaber w niemieckim Schwarzwaldzie dostarczono pierwsze rozwiązanie do pakowania Packsize, obejmujące roboty do pakowania wieloczęściowego, napełniania kartonów przez roboty i automatycznego zamykania kartonów. VEGA jest globalnym producentem czujników do pomiaru poziomu napełnienia, limitu poziomu i ciśnienia, a także urządzeń i oprogramowania do integracji z systemami sterowania procesami. Zatrudnia ponad 2100 osób na całym świecie. Rozwiązanie obejmuje ręczne i zautomatyzowane procesy pakowania pudełek w pudełka, oprogramowanie do obliczania kubatury, które określa wymiary pudełek potrzebnych do jak najwydajniejszego pakowania. Pozwala to zwiększyć wydajność, zmniejszyć zużycie materiałów oraz znacząco obniżyć koszty operacji.
Rozwiązanie to umożliwia pakowanie pudełek o różnych rozmiarach – od 240 x 190 x 150 do 1000 x 600 x 600 mm (dł. x szer. x gł.) System jest w stanie przygotować i zapieczętować cztery pudełka na minutę.
Przy opracowywaniu rozwiązania Packsize firma VEGA miała na uwadze własne cele i priorytety. Jednym z nich był nacisk na ergonomię pakowania. Packsize oferuje standardowe produkty i wiedzę, takie jak oprogramowanie do optymalizacji kubatury i tworzenia schematów pakowania (sekwencji obiektów), maszyny do produkcji pudełek, roboty pakujące i chwytaki do pudełek dostosowane do indywidualnych potrzeb, a także zautomatyzowane procesy pakowania, które są zawsze dalej rozwijane we współpracy z klientem. Jest to podejście dostosowane do potrzeb – celem końcowym jest zawsze wspólny sukces. Stworzenie najlepszego rozwiązania dzięki partnerstwom i rozległej wiedzy ma kluczowe znaczenie.
Dla codziennej działalności firmy VEGA poniższe kwestie miały kluczowe znaczenie, szczególnie z punktu widzenia ergonomii i przewozu towarów. Punkty te odzwierciedlają całkowicie standardowy proces, w którym klient określa warunki ramowe:
Wymagania klienta są podstawą do przedstawienia propozycji dotyczących sposobu zarządzania procesem i opracowania niezbędnych schematów pakowania. Pokazuje również, w jaki sposób można dalej rozwijać proces pakowania odpowiedniej wielkości za pomocą robotów, przy równoczesnej poprawie jakości, niezależnie od sytuacji danego klienta.
Przyjrzyjmy się propozycji podziału pudełka na podstawie pustej objętości: jeśli pusta objętość jest większa niż oczekiwano, wymagane jest utworzenie nowego opakowania. Sugestia Packsize: podziału należy dokonać w zależności od względnej [%] i bezwzględnej [m³] pustej objętości na poziomie pudełka. Maksymalna dopuszczalna objętość pustego opakowania jest określana w zależności od rozmiaru opakowania zewnętrznego.
Należy zawsze mieć na uwadze, że ta decyzja ma wpływ na inne zmienne. Oczekiwany/możliwy wpływ dodatkowego podziału:
Już sama liczba czynników wpływających jest dowodem na złożoność procesu optymalizacji zautomatyzowanego pakowania oraz narzuca konieczność opracowania strategii dostosowanej do sposobu zarządzania wszystkimi tymi czynnikami. Tę strategię należy przeanalizować, monitorować, testować i optymalizować w ramach codziennych operacji pakowania. Rolą firmy Packsize jako eksperta z dziedziny opakowań na żądanie w połączeniu z jej dostawcami jest dostarczenie rozwiązania w oparciu o jej specjalistyczną wiedzę. Wszystko pochodzi z jednego źródła.
Biorąc pod uwagę wszystkie te możliwe i przewidywane skutki, rosnąca złożoność powoduje konieczność głębszego zrozumienia czynników mających wpływ na objętość resztkową (wynikającą z przebiegu procesu lub ze schematu pakowania). Służy to również jako podstawa do oceny wskaźników KPI i wpływu podziału pudełek. To wspólna droga ku optymalizacji dla firm VEGA i Packsize oraz partnerów:
Rozwiązanie do pakowania VEGA pokazuje, jak duży potencjał ma automatyczne pakowanie pudełek przez roboty, ale także jak wiele czasu i złożoności się za tym kryje. Aby osiągnąć najlepsze wyniki dostosowane do potrzeb klienta (bezpieczne pudełko do wysyłki lotniczej), cele optymalizacji, takie jak wartości odstępu (odległości między poszczególnymi przedmiotami lub między przedmiotami a pudełkiem), geometria kartonu i zasady podziału pudełka muszą opierać się na ergonomicznym podejściu i oszczędności kosztów transportu. Wszystkie te czynniki muszą być monitorowane w trakcie procesu wdrażania.
To futurystyczne podejście jest korzystne dla wszystkich stron: dla firm, klientów oraz środowiska. Zautomatyzowane pakowanie pudełek o odpowiednich rozmiarach za pomocą robotów pakujących to nie tylko przyszłość – to teraźniejszość, która rewolucjonizuje sposób pakowania i wysyłania towarów w erze cyfrowej. Packsize może obiecać jedno: dobrze skonfigurowany system automatycznego pakowania jest w stanie zapewnić precyzję, wydajność i szybkość. Rozwiązanie opakowaniowe firmy VEGA sprawdza się, ponieważ łączy w sobie kompetencje różnych dostawców. Ponadto pakowanie jest postrzegane jako kompletny proces – od produkcji pudełka do jego zapieczętowania. Wszystko z jednego źródła – wszystko od Packsize.
Ostatnia rzecz: nie chodzi tylko o optymalizację procesów, ale o kształtowanie bardziej zrównoważonej przyszłości dla przyszłych pokoleń.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z inżynierem ds. rozwiązań Packsize.
Z chęcią dowiemy się więcej o procesach pakowania Twojej firmy oraz jej doświadczeniach w tym zakresie. Chcemy wraz z Tobą omówić kwestię tego, co dzieje się z wymiarami pudełek w wyniku modyfikacji różnych czynników wpływających, a także tego, co to oznacza dla codziennych operacji pakowania Twojej firmy. Przykład udowadnia, że można to realnie osiągnąć. Więcej informacji na temat przypadku zastosowania w firmie VEGA można znaleźć na stronie https://www.packsize.com/case-study/vega-grieshaber.
Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać spersonalizowaną analizę Twojego proces pakowania.