Nieustanne dążenie do tworzenia wartości dodanej

DB Schenker jest wiodącym na świecie globalnym dostawcą usług logistycznych wspierającym przemysł i handel w globalnej wymianie towarów, oferując transport oraz przewóz lotniczy i morski.
Koszty przesyłek niższe o 2,5%
Redukcja strat
Mniejsza ilość zapasów do zarządzania
Przycisk odtwarzania

Problem: 

Optymalizacja globalnych operacji i zmniejszenie wolumenu wysyłek wychodzących

Informacje o firmie DB SCHENKER

DB Schenker jest globalnym dostawcą usług logistycznych działającym w prawie każdym kraju na świecie. W Tilburgu w Holandii firma DB Schenker świadczy dedykowane usługi logistyki kontraktowej na powierzchni 40 000 m² dla firmy Nokia Networks. Tam komponenty sieciowe i komunikacyjne firmy Nokia są kompletowane, pakowane i dystrybuowane na cały świat. Aby zoptymalizować pakowanie zamówień i zmniejszyć liczbę przesyłek wychodzących, Nokia i DB Schenker wspólnie zdecydowały się na zainstalowanie systemu On Demand Packaging®. Firma Packsize była znanym partnerem firmy DB Schenker w Niemczech w zakresie rozwiązania On Demand Packaging®. Współpraca i wyniki osiągnięte w tej operacji skłoniły DB Schenker do wyboru Packsize jako partnera również w Holandii.

Cele projektu

Jednym z inicjatorów projektu był Raymond Jansink, specjalista ds. obsługi kluczowych klientów DB Schenker dla Nokia Networks. „Nieustannie dążymy do tego, aby zapewnić firmie Nokia wartość dodaną oraz coś więcej niż tylko zwykłe rozwiązanie z zakresu łańcucha dostaw, dlatego zwróciłem się do zespołu DB Schenker Innovation w Essen w Niemczech. Wspólnie zaprojektowaliśmy rozwiązanie On Demand Packaging® dla firmy Nokia z udziałem dostawcy, firmy Packsize. Proces ten obejmował wizytę w niemieckim oddziale DB Schenker, gdzie rozwiązanie On Demand Packaging® już zostało wprowadzone do użytku” – mówi Raymond. Przed wdrożeniem firmy Nokia i DB Schenker zdołały już zwiększyć wskaźnik wypełnienia pudełek do 80%, co jest znacznie powyżej średniej w branży. Wyzwaniem dla systemu On Demand Packaging® było dalsze zwiększenie wskaźnika wypełnienia, a także podniesienie poziomu obsługi zwrotów produktów dzięki możliwości natychmiastowej wymiany uszkodzonych pudełek.

To doświadczenie otworzyło nam oczy w kwestii wydajności oraz wartości tego rozwiązania dla łańcucha dostaw.
Raymond Jansink
,
Specjalista ds. obsługi kluczowych klientów DB Schenker dla Nokia Networks
firmy
DB Schenker

Rozwiązanie:

Jeszcze większy wskaźnik wypełnienia pudełek

Zainstalowane rozwiązanie to Packsize EM7-35 w połączeniu z laserowym skanerem wymiarowym i automatyczną sklejarką do klejenia wyciętych przez maszynę konstrukcji pudełek. Osobą odpowiedzialną za projekt jest Jeroen Wouters, inżynier logistyki DB Schenker w Tilburgu. „Jestem bardzo zadowolony ze wsparcia zapewnionego przez firmę Packsize na etapie planowania i instalacji. Wierzę, że rozwiązanie On Demand Packaging® pozwoli nam odkryć dodatkowe oszczędności” – wyjaśnia Wouters. Wspomniał również o doskonałej współpracy z zespołem firmy Packsize, w skład którego wchodzili Ton de Graaf i Edwin Jonkman, zarówno w fazie wdrażania, jak i po jej zakończeniu.

Rozwiązanie opakowaniowe Packsize EM7 w firmie DB Schenker.

Rezultaty

Po dwóch miesiącach od wdrożenia On Demand Packaging®, wyniki kształtują się obiecująco. Wolumen wysyłek uległ już obniżeniu oraz przewidywane są dalsze spadki w przyszłości. Koszty przesyłek wychodzących zmalały o 2,5%. Okazało się, że On Demand Packaging® wymaga znacznie niższego poziomu zapasów materiałów opakowaniowych, dlatego są one obecnie redukowane. On Demand Packaging® ma również zauważalny wpływ na poziom usług, ponieważ umożliwia natychmiastową wymianę pudełek uszkodzonych w trakcie procesu pakowania. Ponadto rozwiązanie On Demand Packaging® wnosi cenny wkład w ochronę naszego środowiska, zmniejszając emisję CO2.

Istnieje jeszcze wiele możliwości dalszej poprawy. Przykładem jest jakość użytego kartonu. Firma DB Schenker używa dość grubej tektury falistej w swoich 31 standardowych rozmiarach pudełek. Wspólnie z firmą Packsize analizuje teraz możliwość zastosowania lżejszej tektury i bardziej inteligentnych projektów pudełek produkowanych w systemie On Demand Packaging®. Wygląda na to, że nadal istnieją znaczne możliwości obniżenia kosztów i podniesienia poziomu usług, które Nokia Networks, DB Schenker i Packsize z pewnością wykorzystają.