Ergonomiczne opakowanie, poprawa jakości życia pracowników i poprawa wyników finansowych

Jak dopasować opakowanie luźnych produktów oraz ciężkich produktów osłon przeciwsłonecznych
Lepsza ergonomia dla personelu pakującego
Mniej materiału opakowaniowego, mniej zapasów w magazynie
Czas cyklu wynosi 30 sekund na opakowanie przy długości pudełka do 7,3 m
Przycisk odtwarzania

Cel: 

Firma Reflexa przywiązuje dużą wagę do ergonomii pracy, zwłaszcza w przypadku ciężkich i dużych produktów takich jak markizy i żaluzje zewnętrzne

Reflexa: pionier w dziedzinie ochrony przed słońcem i owadami

Założona w 1961 roku firma Reflexa przeszła transformację od skromnego, rodzinnego przedsiębiorstwa do wiodącego producenta technologii ochrony przed słońcem i owadami w Europie. Firma Reflexa z siedzibą w Rettenbach w Bawarii kładzie nacisk na elastyczne rozwiązania i doskonałość techniczną oraz jest dumna ze swojej etykiety „Made in Germany”.

Jej zróżnicowana linia produktów obejmuje żaluzje zewnętrzne, rolety, markizy i żaluzje plisowane. Oprócz funkcjonalności produktów firma Reflexa przywiązuje dużą wagę do efektownego wzornictwa, bogatego spektrum kolorów i możliwości adaptacji. Jej szeroka gama wymiarów produktów zapewnia klientom duże możliwości wyboru, jednak powoduje również poważne problemy logistyczne, szczególnie w zakresie ergonomii i wydajności.

Wykorzystanie koncepcji „Wohnfühlen, tj. czuć się tak dobrze, jak w domu"

Firma Reflexa wyobraża sobie świat, w którym każdy czuje „Wohnfühlen” we własnym domu. Firma chce, aby jej klienci i pracownicy czuli się komfortowo, korzystając z jej produktów w swoich domach. Równie ważne jest dobre samopoczucie pracowników, w związku z czym ergonomia procesu pakowania i wysyłki ma kluczowe znaczenie dla sukcesu marki.

Współpraca z Packsize: zmiana zasad gry

Reflexa i Packsize łączy głęboka współpraca. Firmie Packsize już wcześniej udało się usprawnić działalność firmy Reflexa w zakresie produktywności i zrównoważonego rozwoju, lecz obie firmy odczuły silną potrzebę poprawy ergonomii w magazynie.

Wspólnie opracowały innowacyjne rozwiązanie dopasowane do potrzeb poprzez połączenie maszyny do cięcia kartonu Packsize z komponentami Becker Sonder-Maschinenbau. Wprowadzono nowe stacje robocze, aby zminimalizować obciążenie fizyczne, związane z pakowaniem większych produktów. Połączenie zautomatyzowanych systemów pakowania i inteligentnego transportu firmy Packsize pozwoliło zrewolucjonizować przepływ pracy, aby był zarówno wydajny, jak i przyjazny dla pracowników.


Składany stół w firmie Reflexa do łatwego składania pudełek Packsize.
Pracownik zamyka pudełko przy składanym stole. Skrzynka jest opuszczana, aby umożliwić łatwy i ergonomiczny dostęp.
Packsize Z-Fold za Reflexa EM7 dla nieograniczonych możliwości projektowania pudełek.
Tektura falistej o wstędze bezkońcowej Packsize z-fold.
Specjalnie dopasowane rozwiązanie opakowaniowe Packsize/Becker dla zewnętrznych żaluzji i markiz firmy Reflexa.
W pełni zapakowany zestaw rolet, oznakowany i gotowy do wysyłki.

Pakowanie nigdy nie było tak ergonomiczne, zrównoważone i wydajne.
Wolfgang Egenberger
,
Kierownik ds. zarządzania materiałami
firmy
Reflexa

Rozwiązanie:

Ergonomiczne, zrównoważone i zoptymalizowane procesy, a także niestandardowe rozwiązania opakowaniowe są czynnikami decydującymi o sukcesie tego projektu

Osiągnięcie dwóch celów przyniosło ogromne korzyści

Zrównoważony rozwój: firma Reflexa zrealizowała swoje cele środowiskowe poprzez wprowadzenie opakowań na żądanie z wykorzystaniem idealnie dopasowanych pudełek. Dzięki temu nie tylko zaoszczędziła materiały opakowaniowe, ale także była w stanie wysłać więcej produktów, zmniejszając w ten sposób emisję CO2 oraz zapotrzebowanie na usługi transportowe. Zastąpienie zszywek klejem aplikowanym na gorąco sprawiło również, że ich opakowania są w większym stopniu przydatne do recyklingu.

Ergonomia: w samym centrum projektu leżało dbanie o ludzi. Główne korzyści dotyczyły nie tylko poprawy wydajności i przepustowości, ale także promowania bezpiecznego i przyjaznego dla zdrowia środowiska pracy. Ergonomiczne stanowiska pracy wyposażone w składane stoły i innowacyjne urządzenia podnoszące umożliwiły bezproblemowe pakowanie. Firma Reflexa nie tylko zwiększyła szybkość i efektywność pakowania, ale także postawiła na zdrowie swoich pracowników.

Podsumowanie

Efekty współpracy firm Reflexa i Packsize:

·        Większa ergonomia i niższe obciążenie fizyczne pracowników.

·        Większa satysfakcja klientów dzięki doskonałym technikom zamykania opakowań.

·        Redukcja emisji dwutlenku węgla dzięki wydajnemu pakowaniu i maksymalizacji ładunków przesyłek.

·        Wzrost produktywności, skrócenie czasu cyklu do 30 sekund na pudełko dla pudełek o długości do 7,3 m.


Markiza przeciwsłoneczna Reflexa zapakowana przy użyciu rozwiązania Packsize/Becker.
Obraz markizy Reflexa.