Firma Atomic Austria GmbH powstała w 1955 roku i jest częścią Amer Sports Group. Jest wiodącym producentem artykułów do sportów zimowych z siedzibą w Altenmarkt w Austrii. Oferta produktów firmy obejmuje narty, buty narciarskie, kaski, a nawet odzież sportową. Dla zespołu logistycznego ta mieszanka dość długich produktów o sześciennych kształtach stanowi poważne wyzwanie – zarówno techniczne, jak i organizacyjne.
Do 2010 roku produkty Atomic były pakowane ręcznie. Jednak wraz ze wzrostem różnorodności produktów pojawiła się potrzeba przetestowania bardziej elastycznych rozwiązań opakowaniowych. Firma korzysta z rozwiązania On Demand Packaging® od 2013 roku. Dwie maszyny Packsize EM7-25 pozwoliły znacząco zmniejszyć ilość zużywanych materiałów opakowaniowych oraz skuteczniej zabezpieczyć bardzo długie produkty (narty). Był to początek długotrwałej współpracy pomiędzy Packsize i Atomic.
Zmiany w strukturze dystrybucji i dostaw oraz wzrost ogólnego wolumenu w niemal wszystkich liniach produktowych sprawiły, że w 2019 roku wolumen wysyłek Atomic wzrósł z 500 tysięcy do prawie 900 tysięcy paczek. Oznaczało to, że oczekiwany wolumen znacznie przekraczał możliwości obecnie stosowanego rozwiązania. Firmy Packsize i Atomic uzgodniły wspólny projekt optymalizacji procesów pakowania.
Z uwagi na wzrost wolumenu oraz długość produktów (narty) i kształt akcesoriów (sześcienne opakowania) potrzebne było stworzenie niestandardowego automatycznego rozwiązania dla firmy Atomic. Było to idealne zadanie dla PackLeap. „Projekt ten powstał w wyniku naszej długotrwałej współpracy z firmą Packsize. Po przeanalizowaniu naszych obecnych procesów i wyzwań zespół PackLeap przystąpił do działania. Ogromnym powodem do radości dla nas jest to, że dysponujemy nie tylko wiedzą w zakresie rozwiązania On Demand Packaging, lecz także wsparciem firmy Becker, która specjalizuje się w dziedzinie budowy maszyn i automatyzacji“ – mówi Kristel Verreth, kierownik projektu w firmie Atomic.
Celem było dwukrotne zwiększenie produktywności firmy Atomic. W przypadku poprzedniego rozwiązania 10 pełnoetatowych pracowników pakowało 125 paczek na godzinę, natomiast nowe rozwiązanie umożliwiło zwiększenie liczby paczek pakowanych na godzinę do 220 przy zmniejszeniu liczby pracowników do 8. Nowe rozwiązanie opakowaniowe poprawia stabilność opakowania, redukując przy tym ilość zużywanego materiału opakowaniowego. Poprawia również ergonomię i przepływ procesu dla pracowników – zarówno w przypadku nart, jak i akcesoriów pakowanych na tej samej linii.
Firma Atomic połączyła dwa istniejące magazyny w jeden większy w Altenmarkt i rozbudowała go o nowy budynek. W nowym budynku zintegrowano zautomatyzowany system pakowania, w pełni dostosowany do wymagań firmy Atomic.
To zupełnie nowe rozwiązanie składa się z maszyny do cięcia kartonu BZ2 firmy Becker oraz dwóch linii pakujących pracujących równolegle, z których każda składa się ze stacji przygotowania i pozycjonowania produktu, półautomatycznej składarki kartonów oraz zgrzewarki z aplikatorem etykiet. Firma Atomic wprowadziła również dwie autonomiczne maszyny Packsize M1, które umożliwiają realizację zamówień w okresach największego natężenia ruchu.