Firma Performance Health szczyci się dostarczaniem produktów i usług, które poprawiają jakość życia ludzi. Realizuje swoje cele poprzez obsługę sportowców oraz pacjentów po operacjach i wymagających rehabilitacji. Jednak wraz z rosnącym popytem ich centrum dystrybucyjne potrzebowało pomocy, by efektywniej realizować zamówienia.
W 2023 roku firma Performance Health postawiła sobie za cel przekształcenie swojego łańcucha dostaw w celu zwiększenia produktywności i efektywności. Na osiągnięcie tego celu wyznaczono krótki okres, więc szybkość miała kluczowe znaczenie. Wymyślili więc plan „Projekt Jesse”, nazwany na cześć sprintera olimpijskiego, Jesse Owensa. Przy tak ambitnych celach i harmonogramie w Performance Health wiedziano, że kluczem do uzyskania oczekiwanych rezultatów będzie automatyzacja.
„Chcieliśmy zobaczyć, gdzie możemy zautomatyzować funkcje i usprawnić proces, od wdrażania pracowników po eliminację niektórych ręcznych procesów i zadań, które być może nie zwiększają wydajności lub nie mają wpływu na naszych klientów” – powiedział Randy Jaunzemis, Wiceprezes ds. dystrybucji w Performance Health.
Ważne było nie tylko kompleksowe usprawnienie procesu pakowania, ale także jego przyspieszenie przy jednoczesnym zwiększeniu jakości i wydajności. Performance Health postawiła sobie również za cel ograniczenie ilości odpadów opakowaniowych, zmniejszenie wagi wymiarowej i kosztów wysyłki oraz optymalizację pracy w całym swoim centrum dystrybucyjnym.
Przeprowadzone przez Performance Health poszukiwania rozwiązań doprowadziły do zautomatyzowania zarówno procesu pakowania, jak i kompletacji, za pomocą połączonego rozwiązania firm Packsize i Ocado Intelligent Automation (OIA). Maszyna X5® firmy Packsize tworzy pudełko o odpowiednich rozmiarach natychmiast po otrzymaniu zamówienia. Pudełka są następnie ładowane na jeden z 32 autonomicznych robotów mobilnych CHUCK (AMR, Autonomous Mobile Robots) firmy OIA, które poruszają się po magazynie wraz z pracownikami, umożliwiając pobieranie towarów bezpośrednio do odpowiednich pudełek w możliwie najbardziej wydajny sposób.
Przed projektem „Jesse” proces kompletowania i pakowania w Performance Health był w dużej mierze realizowany ręcznie. Pracowano z ograniczonym asortymentem 35 rozmiarów pudełek, które trzeba było składać ręcznie. Etykiety również były drukowane, sortowane i nakładane ręcznie. Z powodu zbyt dużych rozmiarów puste przestrzenie w pudełkach czasami trzeba było uzupełniać dodatkowymi wypełniaczami, co w najlepszym przypadku odbierało klientowi końcowemu dobre wrażenia z rozpakowywania. Gdy dochodziło do kompletacji, pracownicy musieli pchać wózki po magazynie, aby znaleźć produkty do każdego zamówienia, a następnie skanować je za pomocą ręcznego czytnika RF.
„Przebieg procesu przed wprowadzeniem nowej technologii opracowanej przez OIA i PackSize... Uwielbiam to, że mogę spojrzeć wstecz i powiedzieć, że to już przeszłość” – powiedział Jaunzemis.
Centrum dystrybucyjne Performance Health zmieniło się nie do poznania. Maszyna Packsize X5 produkuje w pełni przygotowane, gotowe do pakowania pudełka o rozmiarach dopasowanych do każdego zamówienia, które trafia do systemu WMS. W ciągu zaledwie pierwszych sześciu miesięcy od zamontowania X5 w Performance Health wyprodukowaliśmy ponad 3000 pudełek o unikatowych rozmiarach – w porównaniu do 35 opcji, które mieliśmy wcześniej do dyspozycji. X5 może również tworzyć do 500 pudełek na godzinę, co oznacza, w procesie ich produkcji prędkość nigdy nie jest wąskim gardłem.
„X5 jest jedną z najbardziej zautomatyzowanych technologii Packsize oraz flagowym wyposażeniem systemów do automatycznego pakowania na całym świecie” – powiedział Nick O'Connor, Kierownik regionu w Packsize. „X5 może nie tylko precyzyjnie dopasować rozmiar pudełka do pakowanych produktów, lecz także szybko je wyprodukować, co będzie bardzo ważne dla Performance Health w dalszych procesach”.
Jeśli chodzi o kompletację, proces staje się jeszcze lepszy. Roboty CHUCK są ładowane pudełkami o dopasowanych rozmiarach, a następnie intuicyjnie wyznaczają sobie ścieżkę przejścia przez magazyn, która umożliwia im optymalnie umieszczanie towarów w odpowiednich pudełkach. Proces ten nie mógłby być bardziej intuicyjny – w rzeczywistości niemal każdy pracownik może ułatwić sobie proces kompletacji za pomocą robota CHUCK. Oto, jak to działa:
„Roboty AMR zasadniczo wykonują za ludzi wszystkie czynności, które nie przynoszą wartości dodanej, a następnie pomagają im w pracy, gdy spotkają się z nimi w alejkach” – powiedziała Kristen Troglione, Dyrektor ds. sprzedaży w OIA. „Zwiększa to wydajność operatorów, eliminując długie spacery, skracając czas potrzebny na kompletację i zwiększając produktywność”.
Od momentu wdrożenia rozwiązania OIA w grudniu 2023 r. firma Performance Health zwiększyła swoją produktywność o 97% i zmniejszyła nakład pracy potrzebny do kompletacji o 50%. Zaobserwowano również skrócenie czasu szkolenia osób kompletujących zamówienia z dwóch tygodni do zaledwie dwóch godzin.
Zarówno rozwiązania Packsize, jak i OIA, są imponujące same w sobie, jednak zestawione razem stanowią naprawdę idealny system, który pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, jednocześnie zwiększając wydajność całego procesu pakowania i kompletacji.
„Packsize doskonale współpracuje z systemem CHUCK firmy OIA, ponieważ możemy zestawiać paczki szybciej, niż jakakolwiek osoba lub grupa osób byłaby w stanie wprowadzić je do systemu” – powiedział O’Connor. „Roboty CHUCK są naprawdę szybkie w procesie kompletowania zamówień, jednak by tak było, muszą być załadowane pudełkami. Zatem maszyna Packsize nie tylko przygotowuje odpowiednie pudełka o dopasowanych rozmiarach, ale robi to także szybciej, niż byłaby w stanie to zrobić jakakolwiek grupa ludzi. Dzięki temu żaden robot CHUCK nie musi czekać na pudełka, a maszyna może kontynuować pracę”.
Bez rozwiązania Packsize roboty CHUCK musiałyby być ładowane często zbyt dużymi pudełkami, przez co mniej z nich zmieściłoby się na każdym wózku, a to z kolei spowolniłoby proces kompletacji. Packsize tworzy możliwe najmniejsze pudełko dla każdego zamówienia, co pozwala zoptymalizować przestrzeń na robocie CHUCK. Dzięki temu można szybciej i wydajniej realizować większą liczbę zamówień.
„Firmy zwykle decydują się na współpracę z OIA i Packsize, ponieważ umożliwiamy im eliminację kosztów, zarówno na etapach poprzedzających produkcje, jak i następujących później” – powiedział Troglione. „Packsize optymalizuje proces produkcji, tworząc w pierwszej kolejności karton o odpowiednim rozmiarze, który może zostać załadowany bezpośrednio na robota CHUCK. Kartony Packsize zajmują mniej miejsca na robocie CHUCK, dlatego możemy wyeliminować dodatkowe prace w obszarze pakowania i zaoszczędzić na opłatach za wagę wymiarową. Kompletowanie za pomocą robota CHUCK zmniejsza ryzyko biznesowe poprzez zmniejszenie zależności od siły roboczej i skrócenie czasu szkolenia nowych pracowników”.
Jedną z największych korzyści płynących z rozwiązań Right-Sized Packaging On Demand jest ich pozytywny wpływ na planetę. Opakowania szablonowe są średnio o 40% większe, co przyczynia się do marnowania mnóstwa miejsca, a co za tym idzie – także tektury falistej. Co więcej, pusta przestrzeń w przewymiarowanych pudełkach często musi być uzupełniana dodatkowymi plastikowymi wypełniaczami, takimi jak folia bąbelkowa lub pianka, aby zapobiec przemieszczaniu się przedmiotów podczas transportu. Ilość tego całego zmarnowanego materiału rośnie szybciej niż myślisz! Dzięki produkowaniu pudełek o rozmiarze dopasowanym do pakowanych produktów takie firmy, jak Performance Health, są w stanie zużywać możliwie najmniejszą ilość tektury falistej na każdą przesyłkę i często mogą całkowicie wyeliminować potrzebę stosowania wypełniaczy pustych przestrzeni.
„Zrównoważony rozwój w Performance Health to inicjatywa, którą realizujemy w całej naszej organizacji, na całym świecie” – powiedział Jaunzemis. „Rozwiązanie Packsize zaskoczyło nas swoimi możliwościami i efektami”.
Korzyści wynikające z odpowiedniego dopasowania rozmiaru wykraczają poza fizyczne opakowanie – dotyczą zarówno planety, jak i wyniku finansowego firmy. Pudełka o dopasowanym rozmiarze zajmują mniej miejsca na ciężarówkach. Mają również niższą wagę wymiarową niż przesyłki o dużych gabarytach, co oznacza, że firmy mogą zmniejszyć koszty wysyłki. W przypadku Performance Health był to jeden z głównych celów projektu Jesse, ale zmiany, jakie przyniósł, przerosły wszelkie oczekiwania.
„Naszym bezpośrednim celem w przypadku rozwiązania Packsize było uzyskanie opakowań dopasowanych rozmiarem do każdej przesyłki i zmniejszenie przez to zużycia tektury falistej” – powiedział Jaunzemis. „Skupiliśmy się na obniżeniu opłat za wagę wymiarową, pobieranych przez naszych dostawców paczek. Z pewnością nam się to udało, a co więcej, zapoczątkowało efekt domina. Rozwiązanie Packsize umożliwiło nam wysyłanie mniejszej liczby paczek do naszych klientów i pomogło im zmniejszyć nakład pracy oraz liczbę kartonów w magazynach. Myślę, że jeśli spojrzymy na to z perspektywy zrównoważonego rozwoju, to wysyłamy w trasę mniej ciężarówek, co oznacza mniej ciężarówek na drogach i mniejszą emisję spalin, co naprawdę korzystnie wpływa na środowisko i zarazem na kondycję wszystkich naszych klientów”.
Dzięki mniejszej liczbie ciężarówek wyjeżdżających w trasę i znacznemu obniżeniu całkowitej wagi wymiarowej firma Performance Health odnotowała znaczne oszczędności w zakresie logistyki wysyłek. Dzięki połączonemu rozwiązaniu Packsize i OIA wdrożonemu w centrum dystrybucyjnym firma zaoszczędziła na robociźnie, czasie i materiałach, jednocześnie dziesięciokrotnie zwiększając produktywność i wydajność.
„Myślę, że prawdziwym powodem sukcesu tego projektu była możliwość płynnej współpracy PackSize i OIA oraz integracji i współdzielenia procesu podejmowania decyzji na obu platformach” – powiedział Jaunzemis. „Możemy wykorzystać to, co najlepsze w ofercie OIA, a także to, co najlepsze w Packsize, i naprawdę połączyć te dwa rozwiązania wspomagające podejmowanie decyzji oraz zintegrować je z naszym systemem WMS”.
„Zarówno Packsize, jak i OIA działają znakomicie jako niezależne systemy, lecz gdy połączymy je razem, możemy mieć pewność, że nie wystąpią żadne wąskie gardła w żadnym innym procesie” – powiedział O’Connor. „Dzięki prędkości, z jaką X5 może wyprodukować pudełko, mamy pewność, że żaden robot CHUCK nie będzie czekać na zapełnienie, a dzięki prędkości, z jaką może faktycznie przemieszczać się i kompletować zamówienia, mamy pewność, że na przenośniku nie będzie czekało żadne pudełko Packsize. Łącząc rozwiązania Packsize i OIA, uzyskujemy płynny przepływ pracy od momentu przygotowania pudełka do momentu dotarcia do ostatecznej stacji pakowania – z minimalną liczbą czynności, minimalną interakcją i niewielkim ryzykiem błędu.
Chcesz wiedzieć, czy zintegrowane rozwiązanie Packsize jest odpowiednie dla Twojego magazynu? Skontaktuj się z jednym z naszych przedstawicieli już dziś i poproś o wycenę.